Obec
Vračovice-Orlov

Sportovní střelecký klub Vračovice–Orlov

IČO: 70881421
Datum vzniku: 14. 11. 2000
Datum zániku: 28. 12. 2005

Založení klubu se datuje rokem 2000. V tomto roce se několik zapálených sportovních střelců z důvodu zlepšení svých treninkových podmínek rozhodlo pro vybudování vlastní střelnice. Pro tento účel se jim podařilo po dlouhém hledání získat odpovídající pozemek v katastru obce Vračovice – Orlov. To iniciavovalo založení nového střeleckého klubu nesoucí v názvu jméno této obce. Po nezbytných teréních úpravách vzniklo kryté střeliště a samostatná klubovna. Střelnice je schválena pro používání krátkých i dlouhých zbraní včetně brokovnice.
Předmětem zájmů členů je sportovní střelba z předovek, což jsou repliky perkusních a křesadlových zbraní, jaké používaly před 150 lety. K dosažení výborných výsledků však nestačí jenom samotný střelecký trénink, ale předchází mu někdy velice složitá a náročná příprava. Ta se týká nejenom samotných zbraní, ale i střel a dalších komponentů, které si střelci vyrábějí sami.

Členové klubu se pravidelně zúčastňují střeleckých soutěží, jejichž programem jsou disciplíny perkustní revolver, pistole civilní a vojenská, puška civilní a vojenská, křesadlová pistole a puška.

Sezóna předovkářů začíná již v březnu a vrcholí v září Mistrovstvím České republiky pro střelce nominované na základě výsledků. K velkým úspěchům patří zisk titulu mistra ČR a dvou medailových umístění a dále vytvoření jednoho republikového rekordu.
Od roku 2001 se střelci zúčastnili 36 soutěží kde vybojovali 14 zlatých, 23 stříbrných a 21 bronzových medailí.

Kromě tréninků pořádá klub na své střelnici prozatím jednou ročně pro děti a jejich doprovod střelecký den. V této akci bude klub i v budoucích létech pokračovat.